Warning: pg_query(): Query failed: ERROR: function logi_aut_zawartosc(unknown, unknown, unknown, unknown) does not exist LINE 1: select logi_aut_zawartosc( 'UPDATE','BEFORE',E'{"id":14,"id_... ^ HINT: No function matches the given name and argument types. You might need to add explicit type casts. QUERY: select logi_aut_zawartosc( 'UPDATE','BEFORE',E'{"id":14,"id_menu":21,"data":"2011-08-03","autor":null,"tresc":"<h1 style=\\"text-align:left\\">Etapy projektowania ogrodu</h1>\\r\\n<p>Oddajesz planowanie twojego zielonego zakątka w ręce profesjonalisty. Taką decyzję najlepiej podjąć z dużym wyprzedzeniem, projekt dobrze jest bowiem zamówić jesienią by dobrze i spokojnie się przygotować do rozpoczęcia prac na wiosnę. Pozwoli to np. na zdecydowanie się na rzadsze (nie koniecznie droższe!) rośliny czy materiały, przez co Twój ogród będzie jeszcze bardziej niezwykły.</p>\ in /home/siumot/domains/php/siumlib_v1.3/siumot.php on line 115
Etapy projektowania ogrodu - Fantastyczne Ogrody
Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
Artykuły / Etapy projektowania ogrodu

Etapy projektowania ogrodu

Oddajesz planowanie twojego zielonego zakątka w ręce profesjonalisty. Taką decyzję najlepiej podjąć z dużym wyprzedzeniem, projekt dobrze jest bowiem zamówić jesienią by dobrze i spokojnie się przygotować do rozpoczęcia prac na wiosnę. Pozwoli to np. na zdecydowanie się na rzadsze (nie koniecznie droższe!) rośliny czy materiały, przez co Twój ogród będzie jeszcze bardziej niezwykły.

Zdecydowałeś się już na architekta krajobrazu i umówiłeś na rozmowę wstępną. To na niej ustalicie warunki umowy i zakres opracowania. Dobry projektant spyta Cię na niej o Twoje oczekiwania odnośnie Twojego ogrodu, o styl życia, ilość wolnego czasu, o to ile czasu jesteś w stanie poświecić na pielęgnację, nie zdziw się jeśli zapyta o uczulenia, dzieci, hobby, czy plany na przyszłość – im więcej o Tobie wie, tym lepszy projekt otrzymasz w rezultacie. Na spotkanie najlepiej umówić się w miejscu, w którym ma powstać ogród - projektant będzie miał okazję obejrzeć wstępnie działkę, a to ułatwi wam rozmowę.

Aby prace nad projektem mogły ruszyć musisz dostarczyć swojemu architektowi krajobrazu mapę do celów projektowych (znajdziesz ja w dokumentacji budowlanej domu), a także inne dokumenty jeśli o nie poprosił. To bardzo ważne! Sadzenie drzew „przez przypadek” na przewodach gazowych to nie najlepszy pomysł….

Po otrzymaniu od ciebie dokumentacji technicznej, architekt krajobrazu przeprowadzi inwentaryzację terenu. Następnym etapem jest przygotowanie koncepcji wstępnych. Na spotkaniu obejrzysz je, powiesz co ci się podoba, a co chciałbyś żeby zostało zmienione. Pamiętaj, że każda Twoja uwaga jest cenna. Dobry projektant przedstawi Ci co najmniej dwie propozycje na zagospodarowanie terenu ogrodu. Takie wstępne projekty sporządza się najczęściej odręcznie, w skali, raczej operując wielkością roślin i ich barwami niż gatunkami. Takie podejście pozwala na oddanie pomysłu na kształtowanie przestrzeni w Twoim ogrodzie, pozostawiając możliwość szybkich zmian.

Po rozmowie i podjęciu przez ciebie wyboru co koncepcji wstępnych, projektant przystąpi do opracowania właściwego projektu koncepcyjnego. Podczas tego etapu czeka was zapewne kilka spotkań, choć ich ilość zależy już wyłącznie od Ciebie. Właściwy projekt koncepcyjny obejmuje rzut z góry, spis gatunkowy roślin, spis proponowanych materiałów wykończeniowych, na twoje życzenie wizualizacje projektu. Po zaakceptowaniu przez Ciebie koncepcji ogrodu architekt krajobrazu sporządzi projekt techniczny. Może być to jedynie projekt wykonawczy nasadzeń, ale często zdarza się, że dołącza się inne opracowania np. projekt systemu nawadniającego , projekt instalacji oświetleniowej itp. Zakres tego co wchodzi w skład projektu technicznego określa wasza umowa.

I to właściwie koniec procesu projektowania, czas zabrać się za kompletowanie materiałów i budowę Twojego Fantastycznego Ogrodu.

Powered by APSI